top of page

Tut Elimi

ataturk deprem.jpg

1924 Erzurum Pasinler Depremi – Atatürk Halkın Yaralarını Sarıyor
 

“İnsanları mutlu edecek tek vasıta, onları birbirlerine yaklaştırarak, onlara birbirlerini sevdirerek, karşılıklı maddi ve manevi ihtiyaçlarını karşılamaya yarayan hareket ve enerjidir.”

-Mustafa Kemal Atatürk (1931)

Şubat 2023’te ardarda yaşanan deprem felaketleri sonrasında yurdumuzun on ilinde onbinlerce hayatlar ve umutlar yıkıldı.  Sizlerin katkıları ile ve sizlerle birlikle Atatürk’ün Mirası New York Cumhuriyet Okulu da yardımını en kısa zamanda ulaştırmak için, açılan yaralara bir nebze fayda olmak için koştu. Yardım elimizi daha etkili ve daha uzun vadeli uzatmak, yıkılan hayatların inşaası için katkıda bulunmak için Atatürk’ün Mirası Derneği olarak Tut Elimi girişimi ile yardımlarımıza devam edeceğiz.  Sizlerin maddi manevi her türlü katkısı, yardım bekleyen insanımız için bir hayat köprüsü olacaktır.  

Holding Hands

Tut Elimi girişimi nedir?
Türkiye’de depremden dolayı evini ve işini kaybetmiş, hala deprem bölgesinde olan çocuklu ailelerin 1 yıllık masraflarını karşılamak amaçlı bir girişimdir.  Amerika’da “adoption” olarak bilinen kardeş aile edinme oluşumudur.  

Tut Elimi nasıl işleyecek?
Türkiye’de güvendiğimiz kurumlarla çalışarak yardım görecek aile listeleri derleyeceğiz. Dernek olarak sizlerin ve çevrenizin yardımı ile bu ailelere her ay aylık asgari ücrete tekabül eden $500 doları 1 sene boyunca göndereceğiz. Burada çok önemli detay, ailelere yapılacak yardımın 1 sene kesilmemesi. Kardeş aile sayımız dernek olarak toparlayabileceğimiz katkının boyutuna ve sürekliğine bağlı olacaktır.

Atatürk’ün Mirası’nın rolü nedir?
Kardeş aile listesi Atatürk’ün Mirası tarafından Türkiye’de güvendiğimiz kurumlarla çalışarak oluşturulacaktır.  Evini ve işini kaybetmiş, hala deprem bölgesinde olan çocuklu aileler öncelikli olacaktır. Bağışlar Atatürk’ün Mirası bünyesinde bir havuzda toplanacak, derneğimiz tarafından kardeş ailelere dağıtılacaktır. Derneğimiz bu konuda her türlü şeffaflığı sağlayacaktır.  Bağışlarınız için vergi makbuzu (tax receipt) verilecektir. 

Tut Elimi girişimine nasıl katkıda bulunabilirsiniz?
(a)    Kendinize aylık bir bütçe belirleyip derneğimize 1 sene boyunca her ay bağış yapabilirsiniz
(b)    Dilerseniz toptan da bağış yapabilirsiniz
(c)    Bağışlarınızı şirketlerinizde varsa ‘company matching’ sistemi ile daha da çoğaltabilirsiniz
(d)    İş sahipleri ve yöneticileri firma , iş yeri olarak toptan ya da aylık bağışlar yapabilirler
(e)    Olabildiğince bu girişimi çevrenize yayıp derneğimize yönlendirebilirsiniz 
(f)    Bu girişimin idari işlerinde yardımcı olabilirsiniz (Aytürk hanıma mesaj atınız – 718 288 5237)

bottom of page